UBYTOVÁNÍ LENKA - PENZION V JESENÍKÁCH
Domašov 445
790 85 Bělá pod Pradědem
tel.: +420 603 596 375
e-mail: ubytovanilenka-jeseniky@seznam.cz

Výlety po okolí

 • lyžařský areál Filipovice a Červenohorské sedlo
 • Praděd
 • Karlova studánka
 • Mechová jezírka a rašeliniště na Rejvízu
 • zřícenina Kobrštejn
 • Rýmařov – přírodní chráněný výtvor
 • Bruntálské sopky
 • Malý a Velký Roudnov s rozhlednou
 • Slezská Harta – možnost rybolovu a využití vodních sportů
 • hrad Sovinec
 • Jeseník – lázeňské město
 • Velké Losiny – prohlídka zámku a ručních papíren

Jeseníky a okolí

Jedna z nejvýznamnějších oblastí cestovního ruchu je druhým nejvyšším pohořím České republice na rozhraní okresů Jeseník, Bruntál a Šumperk. Tvoří jej Hrubý a Nízký Jeseník. Rychlebské hory, Kralický Sněžník a Zlatohorská vrchovina. Nejlesnatější chráněná krajinná oblast o rozloze 740m byla vyhlášena v r. 1974. Turisty hodně navštěvovaný je 1491 m vysoký Praděd, Petrovy kameny, Velká kotlina, údolí Bílé Opavy. Malá Moravka, Karlov a Karlova Studánka, kde jsou naučné stezky, turistické, cyklistické a lyžařské areály. Podhůří a Osoblažská nížina jsou zvlášť vhodné pro cykloturistiku, agroturistiku, jezdectví, myslivost, rybolov, koupání i vyhlídkové lety.

JESENÍK

Nejmladší okresní město s 13 000 obyvateli je centrem pro turistiku a rekreaci se staletou hornickou tradicí a světoznámými lázněmi. K nejvýznamnějším památkám patří budova radnice, vodní tvrz s muzeem, budovy bývalého kláštera, několik kamenných památek a pomníčky.

BRUNTÁL

V okresním městě s 18 000 obyvateli je od r 1992 vyhlášena městská památková zóna. Těžba zlata a stříbra ve 13. století a v 18. stol. byl přestavěn do barokní podoby. V současné době zde sídlí muzeum.

LÁZNĚ JESENÍK

Lázně založil kole roku 1820 Vincenz Priessnitz (1799-1851), který objevil léčivé účinky studené pramenité vody. Ze smrtelného zranění se uzdravil pouze pomocí studených obkladů z horských pramenů. Hlavní lázeňskou budovou postavil v roce 1910 vídeňský architekt Bauer. Výjimečné geografické a klimatické podmínky ve výšce 620 m prospívají především léčení astma, krevního oběhu, nervové soustavy, štítné Žlázy, ženských a kožních chorob.

LÁZNĚ KARLOVA STUDÁNKA

Klimatické lázně s inhalační a rehabilitační léčbou, bohatstvím přírodních pramenů a železitou kyselkou byly založeny v roce 1785. Léčí se zde choroby dýchacích cest, srdce, cév a silikóza.

LÁZNĚ VELKÉ LOSINY

Byly založeny v roce 1592 a léčí se zde nervové nemoci dětí a dospělých i nemoci dýchacích cest.

LÁZNĚ DOLNÍ LIPOVÁ

Léčí se zde choroby pohybového ústrojí, diabetes a kožní onemocnění. Jsou významným turistickým a lyžařským střediskem s vleky v areálu na Miroslavi a Horní Lipové, kde je běžecký areál.

LÁZNĚ NA POMEZÍ

Leží nedaleko Lipové a jsou známy od roku 1936. Trasa dlouhá 430 m byla zpřístupněna v r. 1955. Jsou největšími jeskyněmi v ČR, které vznikly rozpouštěním mramoru, tedy krystalického vápence.

Turistika

Červenohorské sedlo

Lyžařský areál se 6 vleky a náročnými sjezdovými tratěmi leží ve výšcw 1 013 m n.m. Je východiskem běžeckých, turistických a cyklistických tras po hlavních hřebenech přes Švýcárnu na Praděd a Vřesovou studánku, Keprník i Šerák.

Ovčárna - Praděd 1491 m n.m.

Lyžařské středisko se 6 vleky a běžeckými okruhy v nejvyšší části Jeseníků je křižovatkou  turistických tras.

Malá Morávka - Karlov

Největší lyžařské a rekreační středisko se 16 vleky, upravenými běžeckými tratěmi a sjezdovkami různé náročnosti.

Ostružná

Horská obec je východiskem hřebenové tůry. Pro sjezdové lyžování je zde 10 vleků a běžecké okruhy jsou dostupné sedačkovou lanovkou na Šerák. Ramzovské sedlo leží ve výšce 795 m n.m. a odděluje Hrubý Jeseník od Rychlebských hor.

Vrbno pod Pradědem

Rekreační, průmyslové a lyžařské středisko s osvětlenou sjezdovkou.

Česká Ves

Stará hornická osada pod Čertovými kameny s krytým bazénem.

Staré město pod Sněžníkem

Lyžařský areál s 10 vleky je rekreačním střediskem a východiskem na Kralický Sněžník a do Rychlebských hor.

Zámek Jánský vrch Javorník

Dominanta s rozsáhlými sbírkami

Zlaté hory

Zlato se zde těžilo na přelomu 12. a13. století. Ve městě je památková zóna a nedaleko Národní přírodní rezervace s mechovými jezírky.

Zlatý chlum

Ve výšce 875 m n.m. je 26 m vysokákamenná rozhledna z roku 1899 s výhledem na hřebeny Jeseníků i do polských rovin.

PENZION LENKA  - 790 85 Domašov 445 - Jeseníky